Avrupa Şampiyonası’nda forma giymiş en yaşlı 5 futbolcu

Ülkesinin milli formasını 125 kere sırtına geçirerek en çok forma giyen oyuncusu olan İngiliz kaleci Peter Shilton, Avrupa Şampiyonası’nda forma giyen en yaşlı 5. isim. Shilton kariyeri boyunca iki Avrupa Şampiyonası’na katıldı. Son olarak Almanya’da düzenlenen Euro 88’de forma giyen kaleci o zaman 38 yıl 271 günle bu listeye girdi.

Bobby Robson’ın yönettiği İngiltere, Euro 88’de grup aşamasında tek bir puan alamadan elenmiş ve Shilton şampiyonada yedi gol yemişti.

Hollandalı eldiven Maarten Stekelenburg, Frank de Boer’in Euro 2020 kadrosuna seçildiğinde neredeyse beş yıldır ülkesinin kadrosunda yer alamıyordu.

Hollanda milli takımının o zamanki bir numarası Jasper Cillessen’in Kovid-19 nedeniyle turnuvaya katılamamasından dolayı kadroya alınan Stekelenburg, 38 yıl, 279 günlük iken Şampiyona’da forma giyerek en yaşlı 4. oyuncu oldu.

Danimarka futbol tarihinin en iyi oyuncularından kabul edilen Morten Olsen, tıpkı Peter Shilton gibi son kez Euro 88’de forma giymişti.

Kariyeri boyunca milli formayı 99 kez terleten Olsen, son şampiyona maçına çıktığında 38 yıl, 308 günlüktü ve bu da ona bu listede 3. sırayı verdi.

Olsen, Euro 88’in en yaşlı oyuncusu olmuştu.

Listemizin 2. sırasında Alman panzeri Lothar Matthaus yer alıyor. Yıldız futbolcunun destansı milli takım kariyeri, şampiyonluk yaşadığı Euro 1980’de başladı ve Almanya adına 150. ve son kez forma giydiği Euro 2000’de sona erdi

1990 Dünya Kupası’nda Alman Milli Takımı’na kaptanlık yapan, Bayern Münih ve Inter Milan’ın efsanevi liberosu, Avrupa Şampiyonası’nda çıktığı son maçta 39 yıl, 92 günlüktü.

Giydiği gri eşofmanlarıyla hafızlarımızda yer alan Gabor Kiraly, şu ana kadar Avrupa Şampiyonalarında forma giyen 40 yaş üstü yegane oyuncu.

Tugay Kerimoğlu’nun unutulmaz gol sevincine neden olan golü attığı Kiraly, Macaristan’ın Euro 2016’da ilk tercih edilen kalecisi oldu ve son 16’ya kalarak takımın dört maçında da kaleyi savundu.

Avrupa Şampiyonalarında forma giyen en yaşlı futbolcu olan Gabor Kiraly, şampiyonada çıktığı son maçta tam 40 yıl, 86 günlüktü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x