Bitcoin Fanı Olan Kriz Kâhini Şaşırttı: Son Yatırımı Bu!

Yatırım tavsiyeleriyle milyonları etkileyen Bitcoin fanı Amerikalı girişimci, yatırımcı ve yazar Robert Kiyosaki, portföyüne yeni bir varlık eklemek için harekete geçti. Kiyosaki, en çok satan kişisel finans kitabı “Zengin Baba Yoksul Baba” ile tanınan isim, son hamlesiyle gündemi alt üst ediyor. İşte detaylar…

Bitcoin destekçisi ismin odağında bu yatırım var…

New York Times best-seller’ı “The Colder War”ın yazarı girişimci Marin Katusa ile birlikte hareket eden Kiyosaki, 28 Haziran tarihli paylaşımında, elektrikli araç (EV) sektöründe kullanımı nedeniyle 5 milyar dolarlık bir lityum damarının çıkarılmasını içeren bir projeye başladığını duyurdu. Peki neden lityum? Popüler finans eğitmeni Kiyosaki’ye göre, lityum “Tesla gibi elektrikli araçların bataryaları için gerekli olduğu için yeni değerli metal” konumunda. Lityumun aynı zamanda ” gezegeni kurtarmaya yardımcı olduğunu” söyleyen Kiyosaki, bu projeyi iklim değişikliğiyle mücadele etmek için ortaya atılan “Yeşil Yeni Düzen” önerilerine benzetiyor.

Bu doğrultuda, Kiyosaki ve Katusa, “Lityum Gelecek İçin” anlamına gelen “Project Li-FE” adlı bir girişim kurdular. Lityum madeninin Kanada’da yer aldığını belirten Kiyosaki, projenin “yatırımcıları zenginleştirirken gezegeni kurtaracağını” ifade ediyor. Zengin Baba Yoksul Baba yazarı, girişimini “Zengin Baba kapitalizmi stili” veya “Hızlı Yol yatırımı” olarak tanımlıyor. Kiyosaki, bu yatırım modelini “hayattaki sıçan yarışına kapılıp iş güvencesi ve karşılıklı fonlarla dolu 401k’lara yatırım yaparak finansal özgürlüğe ulaşmaya çalışmaktan çok daha eğlenceli” olarak nitelendiriyor.

30 yıllık yatırım

Bu bağlamda, Kiyosaki’nin kendisinin kurduğu Zengin Baba Cashflow oyunundaki yatırım seviyelerine atıfta bulunduğunu hatırlamakta fayda var. Oyunda, küçük yatırımcıların başladığı ve “küçük ve büyük anlaşmalara yatırım yaptığı” “Sıçan Yarışı” ve “Finansal IQ”larını kanıtladıkça “Hızlı Yola” geçen yatırımcı seviyeleri bulunuyor. Kiyosaki, “Şahsen ben 30 yılı aşkın süredir Hızlı Yol yatırımları yapıyorum. Çok daha eğlenceli, çok daha fazla finansal IQ gerektiriyor çünkü çok daha fazla risk ve çok daha fazla getiri içeriyor… Tabii siz ve ekibiniz yeterince zekiyseniz.” ifadelerini kullanıyor.

Bu açıklamalar ışığında, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, Robert Kiyosaki uzun süredir takipçilerine önerdiği değerli metal altını ve önde gelen kripto para Bitcoin’i (BTC) desteklediğini de hatırlatmakta fayda var. Kiyosaki, yeni yatırım mantrasını ise “Altın, Bitcoin, Lityum” olarak özetliyor. Robert Kiyosaki’nin bu yeni girişimi yatırım dünyasında heyecan yaratırken, uzmanlarca bazı noktalara dikkat çekiliyor. Lityum madenciliğinin çevre üzerindeki potansiyel olumsuz etkileri ve bu tarz girişimlerin geleneksel yatırım araçlarına kıyasla yüksek risk barındırdığı vurgulanıyor.

Kiyosaki’nin önerilerinin yatırım tavsiyesi olarak değil, kişisel tecrübelerinin paylaşımı olarak değerlendirilmesi gerektiği konusunda uzmanlar hemfikir. Yatırım kararlarının her zaman kapsamlı bir araştırmaya ve profesyonel bir danışmanlık sürecine dayandırılması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x