Herkesin aklında aynı soru: Fenerbahçe, Süper Lig’den çekilirse ne olur… Camianın önemli isimleri hangi tarafta


“ÇEKİLECEĞİNE İNANMIYORUM”

Sabah yazarı Levent Tüzemen:

“Fenerbahçe’nin ligden çekileceğine inanmıyorum. Bu kararı almak kolay değil. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş, Türk futbolunun ve Türk sporunun asırlık çınarları olmasının yanı sıra mihenk taşıdır. Ali Bey’in Trabzon’daki yaşananlardan etkilenip işi duygusallığa bağladığını düşünüyorum. Çünkü Fenerbahçe sadece kongre üyelerinden oluşmuyor. Türkiye’de milyonlarca taraftarı var. Ali Bey, bu kararı aldı ancak genel kuruldan “Çekilelim” desteği çıkmaz. Çünkü Ali Bey’den önce Fenerbahçe vardı, Ali Bey’den sonra da Fenerbahçe olacak. Unutmayın, öfkeyle kalkan zararla oturur.”

“BLÖF, SATRANÇ DEĞİL”

Sabah yazarı Gürcan Bilgiç:

“Durum çok ciddi. Ali Koç, kararı Genel Kurul’a götürüyor. Gündem; kalan maçlara çıkmayarak, bir alt lige düşelim mi, düşmeyelim mi? Artık top Fenerbahçe yönetiminde değil, o salonu dolduracaklarda. Bu yüzden satranç, blöf falan yok ortada. Genel Kurul’un kararını yönetimler uygulamak zorundalar. Yani ok yaydan çıktı… Sokaktaki hangi Fenerbahçeli ile konuşsanız, Ali Koç’un isyanından daha fazlasını, umutsuzluğu ve güvensizliği görürsünüz. Şu andaki ortamda ciddi bir ‘kırılma’ ve ‘göze alma’ var. Belki şu anda duygusal bu tepkiler. 2 Nisan’a kadar deniz durulur mu? Bakacağız…”

“ALİ KOÇ’UN REPLİĞİNİ TEKRAR EDİYORUM”

Sabah yazarı Bülent Timurlenk:

“Fenerbahçe başkanının göreve getirdiği teknik direktörün, her sezon başında kadro planlaması yaptığında doğrusu ve yanlışı üzerine analiz yaparız. Sonra sezon başlar, işimiz performansları değerlendirmek. Fenerbahçe’nin 30 bin üyesi var. Bu insanları olağanüstü kongreye çağırıyorsanız ve kararı onlar verecekse bize düşen, o kararı yorumlamaktır. Kongre kararı şu anda alınmış durumda. Bugün itibarıyla Ali Koç Bey’in ‘Böyle saçma şey mi olur? Duygusal düşünmeyin’ repliğini tekrar etmekten başka bir şey gelmiyor aklıma.”

“DÖNÜŞÜ OLMAZ”

Sabah yazarı Fatih Doğan:

“Satranç mı, blöf mü, isyankâr bir tavır mı, bunu zaman gösterecek. Kongreye giderse ve üyelerden bu desteği görürse ok yaydan çıkmış olur. Benzer durum Beşiktaş’ta da oldu. Geçtiğimiz yıllarda Fenerbahçe ile oynanan Türkiye Kupası yarı finalinde atılan yabancı maddelerle Şenol Güneş’in yere düşmesi sonrası maç yarıda kalmış ve dönemin başkanı Fikret Orman, Divan Kurulu’nu toplamıştı. Beşiktaş Divan Kurulu da ‘Bu karar Beşiktaş’a bir haksızlık’ diyerek Beşiktaş’ın kupadan çekilme kararını onaylamıştı. Kupadan çekildiği gibi hem de 1 yıl ceza almıştı. Bu yüzden Ali Koç, konuyu kongreye taşıdığı gün yüksek ihtimal bu karar çıkar ve dönüşü olmaz.”

“KÜME DÜŞMESİ SÖZ KONUSU OLAMAZ”

Akşam yazarı Engin Verel:

“Adamı tefe koyarlar. Diyelim ki aldın, uygulayamazsın. Fenerbahçe sadece kongre üyelerinin ve kulübü yönetenlerin değil, milyonların aidiyet duygusuyla bağlı olduğu dev bir çınardır. ‘Küme düşersek bırakmam, şampiyon yapıp öyle bırakırım’ söylemi nasıl bir saçmalıktır. Fenerbahçe kongre üyeleri seni ikinci ligde şampiyon olasın diye seçmedi. İkinci ligde Fenerbahçe formasını koysa şampiyon olur. Sana ihtiyaç yok.”

“Hadi paran var, kulübün böyle bir uygulama nedeniyle uğrayacağı mali kayıpları karşılarsın. Ama manevi hasarı telafi etmeye kimsenin gücü yetmez. O yüzden böyle hiçbir zaman uygulayamayacağın sözlerle ortamı daha da germe. Bir şampiyonluk uğruna ortalığı yangın yerine çevirmek kimseye fayda getirmez.”

“Daha önce bu camialar çok daha uzun süre şampiyon olamadı, kimse bunun için küçülmedi. İtibar kaybetmedi. Kulüplere ve spora itibar kaybettiren asıl olaylar şampiyonluk hırsıyla bu güzel oyuna verilen zarardır. Fenerbahçe’nin küme düşmesi diye bir şey söz konusu olamaz. Böyle popüler girişimlere gerek yok.”

“Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, olup bitenlerden sonra kulübü ligden çekmekle tehdit ediyor. Hepimiz biliyoruz ki böyle bir genel kurulun ilkinde çoğunluk sağlanamaz, ikincisini de 3-5 bin kişi ciddiye alır. Fenerbahçe’nin 60 bin kongre üyesi var. 3-5 bin kişinin katılımıyla böyle bir karar verilemez.”

ÇEKİLME ÇOK CİDDİ

Milliyet’ten Senad Ok’un haberine göre, camia ligden çekilmekten yana. Takımın kurşunlanması sonrası gündeme gelen “ligden çekilme” düşüncesinden daha sonra vazgeçildi.

Son olarak Trabzon deplasmanında yaşananların ardından bir kez daha ortaya çıkan bu plan gündeme gelmekle kalmadı. 2 Nisan’da da genel kurul oylamasına sunulma kararı alındı.

Geçmiş dönemdeki birikim ve takımın Trabzonspor deplasmanında yaşadıklarından sonra camiadan da şu an için bu öneriye büyük destek var. Gerek kongre üyeleri gerekse birçok eski yönetici takımın çekilmesi yönünde oy kullanacağını yönetime iletti.

LİGDEN ÇEKİLMEYE İLK DESTEK SARAN’DAN

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un “ligden çekilme” restine ilk destek ligin bitiminde yapılacak kongrede aday olma kararı alan Sadettin Saran’dan geldi. Koç’un “2 Nisan’da çoğunluğu sağlamalıyız” çağrısına karşılık Saran “Daha önce takım otobüsümüz kurşunlandı. Şimdi oyuncularımız saha içinde saldırıya uğradı. TFF belli ki gereken tedbirleri almıyor. Bu bir iç güvenlik meselesidir. Ekip olarak kulüp yönetimimizin yanındayız. Fenerbahçe kongre üyeleri, sayın başkanın 2 Nisan olağanüstü genel kurul çağrısına kulak vermelidir. Biz o gün orada olacağız.” ifadelerini kullandı.

UĞUR DÜNDAR: “BU BÖYLE GİTMEZ”

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un yanında olduklarını açıkladı.

Dündar, “Kurşunlanma olayından sonra Fenerbahçeli futbolcular ikinci bir toplu saldırıya maruz kaldı. Sorumluları da o saldırganları yakalamayıp yargıda ibretlik cezaya çarptırılmalarını engelleyenlerle, Trabzonspor maçındaki vahşete seyirci kalaanlardır. Böyle gitmesi mümkün değil. Ligden çekilme dahil genel kuruldan çıkacak her türlü kararı destekliyoruz. Olağanüstü Genel Kurul kararı alan Başkanımız Ali Koç ve yönetim kurulunun arkasındayız.”

VEFA KÜÇÜK: “YÜZDE YÜZ DİYEMEM AMA…”

Eski Fenerbahçe Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, Fenerbahçe’de birçok kişinin yönetimin isteği yönünde oy kullanacağına inandığını söyledi.

Vefa Küçük, “Yüzde 100 diyemem ama Fenerbahçe’nin haklarını korumak için kongre, yönetimin bu önerisine büyük ihtimalle olumlu yaklaşacaktır. Trabzon’da yaşanan olaylar provokasyon ve planlı bir hareket, geçmişte de benzer olaylar yaşandı. Geçmişte yaşananlar örtbas edildi. Organizatör pozisyonundaki yapı bizce malum; bazıları bunlara da artık bir ders verme zamanı geldi. Kulübümüz zarara da uğrasa da artık verilmesi gereken bir karardır. Ali Koç ve yönetimimin aldığı kararı destekliyorum.” dedi.

METİN SİPAHİOĞLU: “OYUM ‘ÇEKİLELİM’ YÖNÜNDE”

“60 dakikada iptal edilip bitirilmesi gereken bir karşılaşmanın bir futbol katliamı yapılarak, anormal şekilde oynatılmaya çalışılması… Maç sonrası yaşanan rezalet… Devlet büyüklerine sormak istiyorum: Biz kendimizi üvey evlat olarak görmeyelim de ne yapalım? Benim de oyun eğer tutum değişmiyorsa ligden çekilme yönünde olacak. İnsanlar bıkmış durumda.”

ÖMER TEMELLİ: “KESİNLİKLE ÇEKİLELİM”

Aziz Yıldırım döneminin yöneticilerinden Ömer Temelli de kongre kararının ardından, “Başkanımızın aldığı kararın arkasındayım. Her zaman olduğu gibi bugün de yanındayım. Kesinlikle ligden çekilmeye oy vereceğim.” ifadesini kullandı.

1907 FENERBAHÇE DERNEĞI BAŞKANI RIFAT PERAHYA: “OYUNU BOZALIM”

“Konuşarak sonuç alamıyoruz, artık bir oyunu bozmamız gerekiyor. Masayı devirmek lazım. Adil bir şekilde mücadele etmek için her şeyi yapıyoruz, barış ortamını denedik, düzen bunu istemiyor. Masadan kalkmamız lazım, o zaman görsünler bakalım nasıl olacak. Fenerbahçe olmadan oynasınlar bakalım ligin değeri ne olacak?”

SPOR HUKUKÇUSU EFKAN BİLGİÇ: EN BÜYÜK CEZAYI EGEMEN ALIR

Bilgiç, Trabzonspor-Fenerbahçe maçından sonra çıkan olaylarda en yüksek cezayı Egemen Korkmaz’ın alacağını söyledi.

Bilgiç, Korkmaz’ın İrfan Can’a yönelik fiilinin “Saldırı” olarak nitelendirilmesi hâlinde Disiplin Talimatının 44. maddesi uyarınca 5 ile 10 maç arası ceza alabileceğini belirtti.

FENERBAHÇE LİGDEN ÇEKİLİRSE NE OLUR

Türkiye gazetesinden Baki Sancak’ın haberine göre, eğer böyle bir karar çıkarsa yayıncı kuruluş, sponsorlar, oyuncular, Bankalar Birliği ve SPK dava açma hakkını elde edecek. 200 milyon euro değere sahip kadro dağılacak, yayın geliri ve UEFA gelirleri sıfırlanacak…

TSUNAMİ YAŞANIR

TFF Talimatlarının 24. Maddesi, puan silinmesi, ligden çıkarılma ve alt kümeye indirilme konularına açıklığa kavuşturuyor. Eğer böyle bir karar çıkarsa talimat belli.

Eğer bir takım üst üste iki maça çıkmazsa bir alt kümeye düşürülür. Fenerbahçe bir alt lige düştüğünde ise sadece sarı lacivertli kulübü değil, Türk futbolunu etkileyecek bir tsunami yaşanır. Henüz kısa bir süre önce üç yıllık sözleşme imzalayan yayıncı kuruluş beIN Sports, sözleşmeyi feshedebilir. Rekabetin azalması sebebiyle kulüplerin yayın gelirleri de düşer. Yayıncı kuruluşun yanı sıra TFF’nin sponsorları, Bankalar Birliği, SPK dava açma hakkını elde eder.

TAKIM DAĞILACAK

Fenerbahçe, ana gelir kaynaklarından olacağı için yayın geliri ve UEFA geliri neredeyse sıfırlanacak. 200 milyon euro kadro değeri bulunan takım dağılacak. Oyuncular dava açıp, sözleşmelerini feshetmek için sıraya girecek. 3 Temmuz sonrasında özellikle yabancı oyuncuların birçoğu kulüpten ayrılarak ülkesine dönmüştü. Hâlihazırda 11,5 milyar lira borcu bulunan kulüp, büyük bir maddi kayba uğrayacak ve gelirleri de azalacağından iflasın eşiğine gelecek.

FENERBAHÇE LİGDEN ÇEKİLİRSE ÜLKE PUANI SİLİNİR Mİ

Fenerbahçe’nin Süper Lig’den çekilme durumu sonrasında, sarı-lacivertlilerin bu sezon kazandığı ülke puanlarının silineceği ve 16. sıraya gerileyeceğimiz iddiaları ortaya atıldı. Ancak böyle bir durum söz konusu değil. Fenerbahçe’nin ligden çekilmesi veya bir alt lige düşmesi ülke puanını etkilemez.

İtalya’da Juventus şike yaptığı için küme düşürülmüş ancak topladığı UEFA puanları silinmemişti. Fakat Fenerbahçe, Konferans Ligi’nden de çekilirse o zaman UEFA, kendi organizasyonunu zarara uğrattığı için ceza verebilir.

ALİ KOÇ NE DEDİ

Ali Koç, 2 Nisan’da yapacakları olağanüstü genel kurul toplantısıyla kendi geleceklerini kendilerinin çizeceğini ifade etti.

Maçta yaşananlardan sonra kendilerinin suçlu ilan edileceğini anlatan Koç, “İş daha da çığırından çıkacak, öyle bekliyorum. Burada da aynı şeyi yapmaya çalışacaklar, Arabistan’da olduğu gibi. Biz 2 Nisan günü genel kurula gidiyoruz, olağanüstü. Yapmamız gerekeni yapmamız lazım. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmemiz lazım. Futbol AŞ’de sonra genel kurulu koyuyoruz. Ben biraz evvel Kulüpler Birliği Vakfından (başkanlığından) istifa ettim. Fenerbahçe olarak kendi kaderimizi, kendi geleceğimizi kendimiz çizmek zorundayız. O yüzden bu kararları aldık. Camiamızın aklıselim davranmasını özellikle rica ediyorum. Biz kendi ülkemizde bu muameleyi görmeyi kabul etmeyeceğiz. Biz artık gerekiyorsa bir alt lige ineceğiz. Bu kararı alınca bir alt lige düşme söz konusu.” diye konuştu.

“2 NİSAN İLK TOPLANTI, BU TOPLANTIDA GEREKEN SAYIYI YAKALAMAMIZ LAZIM”

Koç, 2 Nisan’da yeterli çoğunluğun sağlanmaması halinde 9 Nisan’da olağanüstü genel kurulu yapacaklarını hatırlatarak, kulüp üyelerinden ilk tarihteki toplantıda yeterli çoğunluğun sağlanmasını istedi.

“Bu ligde Fenerbahçe’ye yer yok” diyen Koç, şunları söyledi:

“Şimdi tutturmuşlar ‘ceza verilsin’, verin ne istiyorsanız yapın. Herkes aklını başına alsın. Linç tehlikesine rağmen oyunu oynatanlar aynaya baksınlar. Futbolun bu noktaya gelmesine müsaade eden federasyona müsaade edenler de bir aynaya baksın. 2 Nisan ilk toplantı, bu toplantıda gereken sayıyı yakalamamız lazım. 2 Nisan’da 15-16 bin kişiyi sağlamamız lazım. 3 Nisan’da maçımız var. Bu karar alınacaksa 2 Nisan’dan önce almak zorundayız. Rica ediyorum Fenerbahçe tarihi için çok önemli bir virajdan geçiyoruz. Kongre üyelerime rica ediyorum, 30 bin kişi aidatı ödedi, ödemeyenler ödesin gelin kulübün yanında durun. Hep beraber karar verelim bu gidişat gidişat değildir. Biz genel kurulda Fenerbahçe’nin bundan sonra nereye gideceğine karar vereceğiz çünkü bu iş böyle gitmeyecek. Biz bu kararı alırsak ben bırakmıyorum. Bir alt ligde kulübü Süper Lig’e çıkarır öyle bırakırız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x