Namazgâh Hamamı, kadın istihdamına katkı sağlayacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Pazaryeri Mahallesi’nde restore edilen tarihi Namazgah Hamamı’nı ziyaret etti. Başkan Soyer, kadın istihdamına katkı sağlamak için hizmete açılan tesisin önemini vurgulayarak, “Bundan sonra kadınlarımız bölgedeki dayanışmayı güçlendirecek. Diliyorum ki Türkiye’nin her yerinde uygulanabilecek bir modele dönüşsün” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Pazaryeri Mahallesi’nde hem Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde restore edilen tarihi Namazgâh Hamamı’nı ziyaret etti hem de bölgedeki kadınların elleriyle hazırladığı sofraya konuk oldu.  Başkan Tunç Soyer’in girişimiyle dünyanın ilk Cittaslow Metropol pilot kenti ilan edilen İzmir’in “Sakin Mahalle” programı kapsamında yeniden doğan tarihi Namazgâh Hamamı’nı gezen Başkan Tunç Soyer, yaklaşık 650 yıllık geçmişe sahip hamamın büyüleyici olduğunu söyledi.

Bundan sonra kadınlarımız bölgedeki dayanışmayı güçlendirecek

Kadın istihdamını desteklemek için restore edilip Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’na (KEDV) kiralanan hamamın çok önemli bir mesaj içerdiğini paylaşan Başkan Tunç Soyer, “Bu mekanın tekrar hayata geçmesinin çok önemli bir işlevi var. Kadınlar hem aileye katkı sağlayacak gelir elde ediyorlar hem de sosyal hayata katılıyorlar. Bundan sonra kadınlarımız bölgedeki dayanışmayı güçlendirecek. Küçük bir adım gibi görünüyor ama diliyorum ki Türkiye’nin her yerinde uygulanabilecek bir modele dönüşsün” dedi.

Yeni bir iş modeli geliştiriyoruz

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) Sorumlusu Sanem Erdil, “Kadın kooperatifleri aracılığıyla kadınların güçlenmesine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu bölgede yaptığımız çalışmalar da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yaptığımız ekonomik bir model. Mahalleden çıkamayan kadınlarımıza sunulan bir fırsat. Burada yeni bir iş modeli geliştirmeye çalışıyoruz. Mesleki olarak hiçbir tecrübesi olmayan kadınların meslek öğrenerek iş hayatına atılmasını sağlıyoruz. Kese-köpük, İngilizce iletişim gibi eğitimler yapıldı. Şu an 5 kadın arkadaşımızla çalışıyoruz” dedi. Erdil, www.namazgahhamami.com adresinden vatandaşların detaylı bilgiye ulaşabileceğini de iletti.

Namazgâh Hamamı kadınların elinde yaşıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Cittaslow projesi kapsamında, Pazaryeri Mahallesi’nde yaklaşık 400 mahalle sakiniyle anketler ve derinlemesine görüşmeler yapılarak mahalledeki sorunlar belirlendi. Mahalle sakinlerinin talepleri doğrultusunda, Sarımsak Sokak’ta “Sakin Mekân” açıldı. Mahalle analizinde ortaya çıkan sorunlar arasında istihdam sorunu ve hanelerde banyo eksikliği tespit edildi. Bölgenin düşük gelir ve istihdam seviyeleri ile kadınların çalışma hayatına katılamaması gibi sorunlar birleşince, iki temel sorunu bir arada çözmek için Namazgâh Hamamı’nın restore edilerek tekrar açılma kararı alındı. 16. Yüzyıl sonu ya da 17. Yüzyıl başında inşa edildiği kabul edilen Namazgâh Hamamı’nın restorasyonu tamamlanarak hamamın işlevinin sürdürülmesine yönelik çalışmalar yapıldı. Hamamın işletmesini Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı üstlendi. Hamam yenilenen haliyle haftanın 6 günü kadınlara hizmet veriyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x