Son 6 Yılda Türkiye’ye Geri Getirilen Tarihi Eser Sayısı Açıklandı

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Birol İnceciköz, geçtiğimiz yedi yıllık süreçte daha önce yasa dışı yollarla ülkemizden çıkarılmış olan eserlerden kaçının yurda geri getirildiğini açıkladı. Bu açıklamaya göre son altı yılda toplanan eserlerin sayısı 7 bin 824 olarak açıklandı.

İnceciksöz, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada yurt dışına kaçırılmış olan tarihi eserlerin tespit edilmesi ve iadesi amacıyla Bakanlık bünyesinde güçlü bir ekip oluşturulduğunu belirtti. Bu birim, emniyet ve jandarma ile koordineli şekilde çalışıyor. 

İşte İnceciksöz’ün açıklamaları

İnceciksöz, yaptığı açıklamada “Yasa dışı yollarla ülkemizden yurt dışına çıkarılmış eserlerimizi dedektif titizliğinde takip ediyoruz. Protokol imzaladığımız ülkelerle bizden kaçırıldığını kanıtladığımız eserleri yurdumuza getiriyoruz. 2018 yılından beri 7 bin 824 eserimizi ülkemize getirdik. Bu gayret her zaman var olacak ama temelde eserlerimizin yurt dışına çıkarılmaması için vatandaşlara yönelik eğitim seminerleri düzenliyoruz. Bunun çok ciddi bir suç olduğunu, yerelde bunların korunması gerektiğini anlatıyoruz. Model olarak eser iadeleri ve kaçakçılıkla ilgili başlattığımız süreç dünyada rol model oldu. Biz burada artık kuralları belirleyen ülke olduk. Bir eserin üzerindeki toprak tanesinden o eserin ülkemizden kaçırıldığını kanıtlayabilir teknoloji, eğitim, bilgi ve birikime sahibiz. Gelecekte hedefimiz bugüne kadar kaçırılmış tüm eserleri getirmek.” ifadelerini kullandı. 

İnceciksöz ayrıca gece müzeciliği projesinin de başarısına değindi ve bu proje sayesinde ziyaretçi sayısı yüzde 47 oranında arttığını belirtti..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x